Saleem Ishrat: Bipolar Anonymous

Régóta foglalkoztat a gondolat, hogy jó lenne ha lennének olyan önsegítő közösségek amelyek az anonim 12 lépéses csoportok mintájára szerveződnek. Természetesen a bipoláris depresszió eltérő sajátosságaiból kifolyólag nem teljesen ugyanolyan elvek mentén. Gondolok itt arra, hogy a teljes gyógyszermentesség nagyrészt még nem elérhető cél a mi esetünkben. Azonban sok a hasonlóság és véleményem szerint mindenkinek érdemes járnia a saját 12 lépését.

A 12 lépés első lépése: 1. Beismertük, hogy tehetetlenek vagyunk az (alkoholizmussal)/bipoláris depresszióval szemben - hogy életünk irányíthatatlanná vált. - a betegségtudat elfogadásának rögös útjáról szól. A további lépések is megfeleltethetőek és hasznosak is ( "Felsőbb Erő", erkölcsi leltár, jóvátétel, üzenet továbbítás...) 

A betegségtudat és a gyógyszeres kezelés elfogadás előbb-utóbb nagyrészt kialakul, de nem mindegy a hogyan tovább. Az ilyen csoportok itt is tudnak segíteni. Feldolgozva a korábbi (akár gyermekkori ) betegséghez kapcsolódó traumákat és az önismeret terén előrébb jutva, támogató és baráti légkörben stabilabb egyensúlyt lehet fenntartani mint elszigetelődve. A hozzátartozói gyűlések is külön szót érdemelnek. Egyrészt segíthetnek a családtagoknak feldolgozni és megérteni a betegséget másfelől a hozzátartozók jórészt társfüggő attitűdének beteggel szembeni megváltozása pozitívan hat vissza. Tudomásom szerint nincs világméretű "bipolar anonymous" szervezet. /A BA a rövidítést egyébként a Borderline Anonymous használja (német alapítás). / Az alábbi cikkben egy pakisztáni kezdeményezésről olvashatunk ahol bipoláris 12 lépéses önsegítő csoportok működnek. 

Saleem Ishrat: Bipolar Anonymous


A tudatosság hiánya, babonás kultúra és a nem megfelelő egészségügyi infrastruktúra mind azt eredményezi, hogy az emberek szívesebben mennek akár sarlatánokhoz és önjelölt gyógyítókhoz, ahelyett hogy megfelelő pszichiátriai és pszichológiai segítséget kérnének mentális betegségeik kezelésére. 

Egy csoport bipoláris zavarban szenvedő beteg és családtagjaik, rendszeresen gyűléseket tartanak Pakisztán fővárosában Lahore-ban, Bipolar Anonymous (BA ) (Névtelen Bipolárisok) és Bi-Anon (Bipoláris Hozzátartozók) néven, a Narcotics Anonymous (NA ) (Névtelen Drogfüggők) és a Nar-Anon, (Névtelen Drogfüggő Hozzátartozók) közösségek mintája alapján. 



A kétfajta találkozók (gyűlések) programja közel azonos, mert a megfigyelések szerint a bipoláris betegek és családtagjaik, valamint barátaik nagyban hasonló társadalmi kapcsolatokkal összefüggő kihívásokkal néznek szembe mint az alkohol- vagy drogfüggők és azok családjai. Az "NA" -ban a függők felépülési program keretében megosztják egymással érzéseiket és hallgatják más felépülő függők megosztásait, valamint követik a "12 lépéses programot" a csoportjukba tartozó tapasztaltabb felépülő, a személyes szponzor útmutatásai alapján. A függők családtagjai és barátai hasonló gyűléseken vesznek részt, saját csoportjaikon. A bipoláris gyűlések ugyanezen mintát követik. 

A bipoláris depressziót a mániás és a depressziós epizódok ciklikus váltakozása jellemzi. Ugyanakkor az egyes epizódok mértéke és időtartama egyénenként változó. A mánia magában foglalja néhány vagy az összes alábbi tünetet: magas energia szint, túlzott kiadások, túlzott bizalmaskodás, promiszkuitás, kritikára agresszív reakció, drogfogyasztás, erőszak. Depressziós tünetek lehetnek: tartós szomorúság, érdeklődés elvesztése, bűntudat, aluszékonyság, öngyilkossági hajlam. Az epizódok mértéke és hossza alapján számos alcsoportra is osztható a betegség. Sok esetben évekig nem diagnosztizálják a betegséget, mert a betegek és családtagjaik nem ismerik fel a tünetek alapján. A diagnosztizálás után is előfordul, hogy néhányan megtagadják a kezelésben való részvételt a mentális betegségek negatív megítélése miatt. Azonban a bipoláris zavar nem feltétlenül jelent élethosszig tartó fogyatékosságot. Jó esélye van teljesen normális és produktív élet megélésének, a hangulatingadozások megfelelő kezelésével és tanácsadással. Számos jelentős történelmi személy is szenvedett ebben a betegségben, ami arra utal, hogy talán egy mániás epizód során a természet így tudja a lehető legtöbb kreativitást kibányászni az emberi elméből. Az áldozatok szenvednek, hiszen a társadalom általában nem tolerál semmit, ami nincs a "normális" tartományban. A megbélyegzés károsan hat a lelki egészségre és visszahatásként súlyosbítja a tüneteket. 

Amint a függők barátai és családjai esetében a beteggel kapcsolatba kerülő hozzátartozók társfüggőkké válnak, vagyis lelkileg zavarttá, és nem segítik a beteg egyensúlyba kerülését. Nagyon gyakran ez nem a jóakarat vagy a szeretet hiányából, hanem a tudatlanságból és a képzés hiányából fakad. Ezért mind a betegek, mind pedig hozzátartozóik segítségre szorulnak. A gyógyszereken túl a társadalmi elfogadottság és hajlandóság a betegség megértésére segít megóvni a családokat a diszfunkcionális működéstől. 

Hihetetlen történtetek vannak arról, hogy a BA vagy Bi-Anon gyűlések látogatása homlokegyenest megváltoztatta a tagok nézőpontját és szolidaritás valamint támogató légkör alakult ki. Razzaq, hivatásos sofőr, aki egy 72 éves bipoláris beteg fia elment egy Bi-Anon gyűlésre. A következő gyűlésen elmondta, hogy az előző gyűlésből nyert apró tanácsokat és megértést alkalmazta apjával szemben. Egy két nap elteltével apja felhagyott a családtagokkal szembeni visszaélésekkel és kitört elszigeteltségéből. Ma már boldogan beszél és játszik az unokáival és segít sógornőinek is. Ez a jelentős változás gyógyszeres kezelés nélkül állt be. 

Amina mániás depressziós beteg aki, megtagadta a gyógyszeres kezelést. Elmondta, hogy nagyon megkönnyebbült és boldognak érezte magát a gyűlés után, mert megismerkedett hasonló emberekkel és felfedezte, hogy nem ő az egyetlen akinek szélsőségesen rögeszmés/mániás a hangulata. Férje Ali aki Bi-Anon csoportba jár hozzátette, ma már Amina az, aki gondosan ügyel saját gyógyszerelésére, hiszen megértette hogy az létfontosságú. Afira - orvos és BA tag - szerint szolidaritást és támogatást kap a csoportjától. Az első gyűlése után érezte úgy, hogy szüksége van gyakrabban eljárni, mivel saját magáról való gondoskodása is előtérbe került (mint fésülködés, ápolt megjelenés stb.) amelyeket egyébként figyelmen kívül hagyott a mozgalmas szakmai és családi életet során. Mobeen, egy fiatal egyetemi hallgató a következőt mindig elmondja: "Amikor először hallottam ezekről a gyűlésekről, úgy éreztem fel-le kell ugrálnom az örömtől, mert végre találtam egy csapat barátot, akik megértenek és akikkel megoszthatom bárhogyan is érzek." 

Két lánytestvér akkor kezdett gyűlésekre járni, amikor a családjuk extrém szenvedésen ment keresztül bátyjuk mániás viselkedése (elszigeteltség, orvosi kezelés visszautasítása) miatt. Extrém irritáltság esetén megverte testvéreit és összetörte a dolgaikat. Erőszakos magatartása esetében a családtagok bezárkóztak amíg el nem ment otthonról vagy vissza nem ment a szobájába. A Bi-Anonban tanult tanácsokon alapuló szeretetre és együttérzésre, viselkedése alapjaiban változott meg. Hajlandóságot mutatott a kezelésre és kapcsolatba lépett a családjával. 

A bipoláris depresszió gyakoribb, mint gondolnánk. Becslések szerint 100-ból 3 amerikai valamely formájú mániás depresszióban szenved. Pakisztánra vonatkozó adat nincs, de nagy eséllyel hasonló az előfordulási arány. A tudatosság hiánya, babonás kultúra és a nem megfelelő egészségügyi infrastruktúra mind azt eredményezik, hogy az emberek szívesebben mennek akár sarlatánokhoz és önjelölt gyógyítókhoz, ahelyett hogy megfelelő pszichiátriai és pszichológiai segítséget kérnének mentális betegségeik kezelésére. Nem ritka hogy a hírekben olyan nőkről tudósítanak, akiket azért vertek halálra, hogy kiűzzék belőlük a bipoláris zavart okozó "dzsinneket". 

Még ha valaki el is jut pszichiátriára, ott kevés figyelmet szentelnek problémája pszichológiai és szociális oldalára, amely pedig a rendellenesség 70% -áért felelős. Az egészségügyi infrastruktúrának még jó idejébe fog telni mire eljut a mentális egészség, és függőségi problémák orvosi, pszichológiai és szociális oldalának olyan egységes szemléletéhez, mint amire ezek a csoportok képesek, amely nem kerül semmibe csak egy kis figyelmességet igényel. 

Megjegyzés: Minden nevet megváltoztattam annak érdekében, hogy megőrizzem a csoport tagok névtelenségét. 

Támogasd az oldalt: https://www.patreon.com/bipolarisvilag



Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!






Tetszik az oldal?




Feltöltő: Korcz Attila
Feltölés időpontja: 2012.06.01. 1 óra 00 perc
Forrás: Bipoláris világ
Kép forrás:

1. kép: maxwell.syr.edu

2. kép: Bipoláris világ





Partner linkek:

Több, mint HACCP: tobbminthaccp.hu

Ne kertelj, kertész vállalkozás:nekertelj.hu