Fontos a helyes testtartás

A görnyedt testtartás nemcsak nyak- és hátfájást okozhat, hanem a belső szervek összenyomásával azok működése is romlik.

all-free-download.com

Ha jó a testtartás, egyenletesen oszlik el a test tömege, így az izom- és csontrendszer normálisan működhet, képes védeni sérülések és az ízületek kopása ellen.

Ha valaki rossz testtartással ül mondjuk a számítógép előtt, hamarosan megfájdul a feje, merev lesz a válla és sajog a dereka.

Néhány gyakorlati jótanács a testtartás javítására:

Otthon

Reggel 10 percen át végezzünk nyújtógyakorlatokat, ez különösen fontos az ülő munkát végzőknek, akik ráadásul még autóval is járnak munkába.

Naponta néhány percet figyeljünk oda a testtartásunkra, olyankor például, amikor teát főzünk vagy fogat mosunk. Tudatosan húzzuk ki magunkat, eresszük le a vállunkat, és húzzuk be a hasunkat.

Kerüljük a kanapén vagy az alacsony széken való ülést. Lehet, hogy ezek kényelmesek, de alacsonyan ülésnél a térd magasabbra kerül a csípőnél, így nyomás nehezedik a csípőízületekre és görbül a gerinc.

Naponta legalább egyszer néhány percre feküdjünk el a földre, ilyenkor párnát se használjunk.

Nyújtógyakorlatok:

Nyújtsuk ki a karunkat a testünk előtt, kulcsoljuk össze az ujjainkat és nyomjuk kifelé a tenyerünket.

Karjainkat magasra tartva, összekulcsolt ujjakkal nyújtózzunk minél magasabbra, eresszük le a vállunkat. Kiváló gerincgyakorlat.

Feküdjünk le a földre hajlított térddel, talpunk legyen a földön. Karunkat nyújtsuk ki oldalra, tenyérrel lefelé. A két térdünket eresszük le először jobb majd baloldalra, de a vállunk és a lapockánk maradjon a földön. Fordítsuk a fejünket ellentétes irányba, mint ahova a térdünket helyezzük.

A munkahelyen

Ne támaszkodjunk a szék támlájához, inkább dőljünk kicsit előre, a gerinc íve így megelőzi a számítógép fölé hajláskor a hátfájást.

Ne rakjuk ülésnél keresztbe a lábunkat, mert az egyenlőtlenül terheli az egyik lábat.

Könnyítsünk a táskánkon, ne cipeljünk nagy súlyokat. A kisebb táskát is felváltva hordjuk hol az egyik, hol a másik vállunkon. Érdemes néha hátizsákot is felvenni.

Az íróasztalnál:

A hátgerinc ívelt legyen, a fülünk legyen a váll fölött.

A vállakat húzzuk hátra és eresszük le, érezzük, ahogy a mellkasunk kitágul, a lapockák pedig lesüllyednek.

Az ágyéki gerincnél is kell egy kis görbület mind ülésnél, mind állásnál, a csípő és a szeméremcsont legyen egy vonalban.

A csípő és a térd derékszöget zárjon be, talpunk legyen a földön vállszélességben, előre nézve.

Hogyan javíthatunk a tartásunkon?

A Pilates-módszer az izmokat erősíti, melyek mintegy fűzőként tartják a testet a mindennapos mozgások során.

A jóga oldja a feszültséget, helyreállítja az izmok és az ízületek rugalmasságát. A jógapózok és -légzés sokat javíthat a rossz tartáson, különösen alkalmas erre az ún. Iyengar-jóga.

Az Alexander-technika újra tanítja az olyan mindennapos mozdulatsorokat, mint a járás vagy a székről való felállás, segítségével tudatosan változtathatunk a rossz tartáson.

A Feldenkrais-módszer a mozgást irányított érintés segítségével teszi tudatossá, a mozgás simább, olajozottabb lesz, már egy alkalom után fokozódik a test rugalmassága.

Támogasd az oldalt: https://www.patreon.com/bipolarisvilag



Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!






Tetszik az oldal?




Feltöltő: Korcz Attila
Feltölés időpontja: 2014.04.25. 1 óra 21 perc
Forrás: Informed
Kép forrás:

1. kép: egyéb forrás - lásd alt tag - see alt tag





Partner linkek:

Több, mint HACCP: tobbminthaccp.hu

Ne kertelj, kertész vállalkozás:nekertelj.hu