Vegyük komolyan a depressziót!
- 2015-04-10 21:58:53 Támogasd az oldalt: https://www.patreon.com/bipolarisvilag
Mindenki lehet levert, szomorú, rosszkedvű, de ha ez akadályoz valakit a rutinfeladatok elvégzésében, ideje odafigyelni. A felnőttek mintegy 7 százalékát érinti a klinikai depresszió.
Ha az alábbi tünetek közül négyet vagy többet naponta észlel két héten át, és nem képes elvégezni a munkáját vagy a családi kötelességeit, keresse fel az orvost!
Többet vagy kevesebbet eszik a szokásosnál
Ha az agyunk tele van negatív gondolatokkal, gyakran elfelejthetünk enni, és nem érdekel többé a főzés sem. Ennek az ellenkezője is előfordul, az állandó éhségérzet és a túlevés.
Túl sok vagy túl kevés alvás
A közömbösség és az energia hiánya túl sok alváshoz vezethet, ez egyben menekülés is a szomorú gondolatok elől. Más depressziósokat annyira lefoglalnak a kényszeres gondolatok és a problémáikon való rágódás, hogy keveset alszanak, vagy akár álmatlanságban is szenvedhetnek. Ha nem elegendő az alvás mennyisége, a szervezet belső órája is felborul.
Az apró dolgok is kihoznak a sodrunkból
A depresszió megnyilvánulhat túlzott ingerlékenységben is. Ha az embernek fizikai fájdalmai vannak, gyakran ingerült, ugyanez áll a lelki eredetű fájdalmakra is.
A figyelem és az összpontosítás hiánya
Ha valaki elfelejti a határidőket, vagy akár a gyereket elhozni óvodából, már komoly gond van a koncentrálással. Ha teljesen lefoglalnak az ürességgel és szomorúsággal kapcsolatos gondolatok, mintha köd ereszkedne az agyunkra. A koncentrálás hiánya ráadásul rossz választásokhoz és kockázatos viselkedésformákhoz vezethet.
Már nem élvezzük azokat a dolgokat, amelyeket korábban
Árulkodó jele a depressziónak, ha már nem találunk örömet a valaha kedves foglalatosságokban. Ha valaki csak rossz hangulatban van, lehet, hogy kihagy egy-egy programot, de aztán visszatér a normális mederbe. A depresszió azonban apatikussá tesz, és nem érdekelnek már a korábbi hobbijaink sem. Itt is kialakulhat az ördögi kör, a depresszió megfoszt az örömtől, így nem tudjuk azt csinálni, amitől javulna a hangulatunk.
Értéktelenség, feleslegesség érzése
Önmaga ellen fordulhat az, aki hosszú ideig azt érzi, nem elég jó, nem számít senkinek sem. Hasonló helyzet, amikor valaki minden ok nélkül önmagát hibáztatja.
Gondolatok a halálról
Az öngyilkosság vissza-visszatérő gondolata, ha valaki elképzeli, mit szólnának a rokonok és a barátok, és a kivitelezés módján való gondolkodás egyértelmű jele annak, hogy ideje szakember segítségét kérni.
Pánik, szorongás
Az erős félelemérzés általában a szorongás jele, de utalhat depresszióra is. Van, akinél párhuzamosan fordul elő depresszió és szorongás.
Gyengeség, alacsony energiaszint
A depresszióval kapcsolatos letargia lehet az éhezés és a kialvatlanság következménye is, de jelezheti azt is, hogy valakit állandóan szomorú gondolatok foglalkoztatnak és reménytelennek érzi a helyzetét. Gyakran annyira kiveszi az energiát az emberből a krónikus lelki fájdalom, hogy még a rutinfeladatok elvégzésére sem képes, nem beszélve a munkáról és a családi kötelességekről.
Megmagyarázhatatlan fájdalmak
A depresszió okozta emocionális fájdalom fizikai tünetekben nyilvánulhat meg, például fejfájásban, gyomorpanaszokban, nyak- és hátfájásban, sőt, akár hányingerben is. Nem minden fájdalom a depresszió jele, de ha nincs mögöttes ok és nem múlik el magától, forduljunk orvoshoz.
Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!
Tetszik az oldal?
Feltöltő: Korcz Attila
Feltölés időpontja: 2015.04.10. 22 óra 58 perc
Forrás: Informed
Kép forrás:
1. kép: pixabay.com