Kiírták a pályázatot a hajléktalanellátás támogatására

Megkezdődött a felkészülés a téli krízisidőszakra a hajléktalanellátásban azzal a pályázattal, amelyet június elején írt ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és a Hajléktalanokért Közalapítvány - közölte az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten.

Czibere Károly elmondta: a pályázat célja, hogy segítse a hajléktalanokat ellátó intézmények és szervezetek finanszírozását, elsősorban télen, hogy senki ne kényszerüljön közterületen élni, aludni.
   
Éves szinten átlagosan 9500 hely áll rendelkezésre a hajléktalanszállókon az országban, ezt az idén télen - ahogy tavaly is - 1500-zal bővítik majd - jelezte az államtitkár.
   
Hozzátette: az országban 83 utcai szolgálat is működik, amelyek az "elsődleges védelmi vonalat? képezik, illetve 7500 nappali melegedő is rendelkezésre áll.
   
A pályázaton elnyert pénzből beszerezhetők majd az ellátáshoz szükséges eszközök, és megerősítik a diszpécserközpontok szerepét is - mondta Czibere Károly. Utóbbiakkal kapcsolatban úgy fogalmazott, a diszpécserszolgálatok jelentik a hajléktalanellátás "tengelyét?, hiszen hozzájuk futnak be a jelzések, ők végzik a kapacitásfelmérést, és szervezik a szolgáltatásokat.
   
Az újdonságok közül kiemelte az úgynevezett befogadó szálláshelyek kialakítását, amelyek a legrosszabb fizikális-mentális állapotban élő, mintegy 100-150 hajléktalan diagnózis alapú ellátását biztosítják majd, tehát nem csak a lakhatási problémát orvosolják, hanem speciális egészségügyi és pszichiátriai kezelést is nyújtanak ezeken a szállásokon.
   
A további fejlesztések közül hangsúlyozta azon programok szerepét, amelyek segíthetnek a hajléktalanoknak a továbblépésben, vagyis növelik a lakhatási és foglalkoztatási esélyeiket.
   
Czibere Károly beszélt arról a nemrég elfogadott költségvetési módosításról is, amely megszüntette egyes szolgáltatások esetében a támogatások párhuzamos igénybevételének tilalmát. Eddig nem lehetett például párhuzamosan igénybe venni az éjszakai és az átmeneti szálláshelyeket. A változtatáshoz többletfinanszírozásra van szükség, amelyet ez év január elsejéig visszamenőleg is biztosítanak - fűzte hozzá az államtitkár.
   
A pályázatok elbírálása augusztus végén vagy szeptember elején várható, októberben pedig már hozzá is juthatnak a támogatáshoz a szervezetek. Idén a kormány összesen 8,5-9 milliárd forintot szán a hajléktalan-ellátásra - mondta Czibere Károly.
   
Az államtitkár azt is elmondta, hogy a rezsicsökkentés és a devizahitelesek mentésére hozott intézkedések pontosan azokat a tényezőket csökkentették, amelyek a lakhatás elvesztéséhez vezethetnek, tehát ezek a kormányzati programok a hajléktalanná válás megelőzését is szolgálják.
   
Lőrincz Norbert, a Hajléktalanokért Közalapítvány elnöke elmondta: az idei pályázaton több mint 372 millió forint áll rendelkezésre, amelyből 45 millió jut a diszpécserszolgálatoknak, 141 millió a vidéki szervezeteknek, 186 millió a fővárosi intézményeknek, ezen felül 4400 adag étel kiosztását tudják biztosítani és 5500 embernek jut - a normál ellátáson felüli - kiegészítő egészségügyi ellátás, 14 megyében pedig krízisautót is működtetnek, amely - a diszpécserekhez beérkezett hívást követően - 30 percen belül a helyszínre tud érni.

Támogasd az oldalt: https://www.patreon.com/bipolarisvilag



Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!






Tetszik az oldal?




Feltöltő: Korcz Attila
Feltölés időpontja: 2015.06.28. 15 óra 41 perc
Forrás: MTI
Kép forrás:

1. kép: pixabay.com





Partner linkek:

Több, mint HACCP: tobbminthaccp.hu

Ne kertelj, kertész vállalkozás:nekertelj.hu