Emberi agymodell
- 2015-08-22 10:18:50 Támogasd az oldalt: https://www.patreon.com/bipolarisvilag
Először állítottak elő egy csaknem kifejlett emberi agy modelljét laboratóriumi körülmények között az Ohiói Állami Egyetem kutatói. A mesterséges szervképződmény, ha engedélyezik a laboratóriumi alkalmazását, felgyorsíthatja a neurológiai betegségek és rendellenességek, egyebek között az Alzheimer- és a Parkinson-kór, valamint az autizmus, illetve az ellenük alkalmazandó gyógyszerek kutatását.
A felnőtt emberi bőrsejtekből kifejlesztett, babszem nagyságú, tudattal nem rendelkező, de minden korábbinál tökéletesebb modell egy öthetes magzat agyára hasonlít és a teljesen fejlett emberi agy génállományának 99 százalékát tartalmazza. (Az amerikai fegyveres erők is érdekeltek a mesterséges agy kutatásban a háborúból visszatért katonák traumás agysérüléseinek és a poszttraumás stressz rendellenesség kezelésének igénye miatt.)
A mesterséges agyat 15 héten át fejlesztették. Lehetséges, hogy 16-20 hét alatt a hiányzó 1 százaléknyi génállományt is pótolni lehet. A professzor elismerte, hogy más egyetemeken is folynak hasonló kísérletek.
Az Osztrák Tudományos Akadémia Molekuláris Biológiai Intézetének kutatói 2013-ban jelentették be, hogy egy 9 hetes magzat agyának megfelelő, gondolkodásra képtelen mesterséges szervet állítottak elő. Az osztrák sejtképződmények csak az agy egyes elemeit reprodukálták, az ohioi modellben az érrendszeren kívül minden elem megjelenik: a gerincvelő, "az agy összes fő régiója", több sejttípus, az idegpálya, de még a retina is.
Etikai problémák nem merülnek fel, mert a mesterséges agyat, amely egyébként sem gondolkodik, érzékelés útján nem stimulálják.
Más kutatók szkeptikusok az ohioi eredményekkel kapcsolatban, mert azokat közelebbről nem ismerhették meg és a kutatásra vonatkozó adatokat sem publikálták.
BBC
Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!
Tetszik az oldal?
Feltöltő: Korcz Attila
Feltölés időpontja: 2015.08.22. 11 óra 18 perc
Forrás: Informed
Kép forrás:
1. kép: pixabay.com